Председник општине Лебане честитао Видовдан

Данас је Видовдан – верски, државни и историјски празник.

28. јун у Србији има посебно значење.

О пореклу празника и народног назива постоји више верзија, али ниједна није доказана односно потврђена. По једној од њих овај празник је слављење словенског паганског божанства Световида, који је био бог обиља и рата и који је можда био српски врховни бог.

Видовдан се слави у знак сећања на Косовски бој из 1389. године када се српска војска супротставила турском продирању на Балкан. Као државни празник обележава се радно и представља сећање на погинуле у ратовима.

Према мишљењу историчара, важан је датум у колективној свести српског народа и један је од темеља колективног идентитета.

Традиционално се ђацима деле књижице у школама за завршену школску годину. А постоје бројна веровања и обичаји који се везују за 28. јун.

Председник општине Лебане Иван Богдановић честита Видовдан следећим речима:

„Честитам овај значајан празник својим суграђанима. Овај датум је од изузетне важности за историју, за сваког Србина, али и за будућа поколења“.